Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Aigiarm – konečně hustá princezna

IMG 20200806 WA0009

Holka, prober se…

S princeznama jsem ve styku téměř denně. A některý z nich mě fakt dráždí. Hlavně Popelka, Sněhurka a Šípková Růženka. Walt Disney. Stará škola. Všechny jsou naivní, ustrašený a útrpně snášejí všechna protivenství a příkoří osudu. Jsou pasivní, nechají si s*át na hlavu a čekají, až jim někdo pomůže. Domácí a lesní zvířena, kouzelná kmotřička, sedm mužíků s plnovousem, princ…kdokoliv. Chudinky, který mám vždycky chuť chytnout za ramena a pořádně s nima zatřepat. „Holka, už se prober a začni něco dělat!!!“

Debil, Blbeček, Debil, Blbeček…

Nebudem si nic nalhávat, ti princové se taky nijak nepředvedou. Ňouma od Popelky si jen trsne na plese a pak si dupne, že jinou než majitelku skleněnýho ministřevíčku nechce. Vejtaha od Sněhurky nechá všechno na trpaslících a když je po všem Sněhurku si odveze. Paráda. Skvělý. Ještě by mu mamka mohla vyprat.

Jen princ Filip byl správňák. Hrdina. Ten jedinej šel do temnýho lesa a hradu plnýho trollů, zabil draka a zachránil Růženku. Všechna čest. Když vynechám jeho, je ten zbytek opravdu hodný následování?

Nepřu se o to, jak moc byly původní příběhy pozměněný. Kolik nesmyslnýho bláta na ně bylo během času nakydáno. Ale v tomhle podání? Jako vzor pro život dost depresivní.

Aigiarm – princezna s velkym…P

A pak jsem narazila na Ní. Princeznu Aigiarm.

Odvážnou a silnou dceru mongolskýho krále Kaidu. Byla tak krásná, že řady nápadníků houstly a houstly, až se daly krájet. Rozhodla se, že si vezme toho, kdo jí dokáže porazit v boji. Byla ale i chytrá a pojistila si to, aby se nevyčerpávala zápasy pro nic za nic. Tudíž v případě, že by dotyčnej náhodou prohrál, musel by jí věnovat koně. Vypráví se, že se Aigiarm (zvaná též Khutulun) nikdy nevdala a měla deset tisíc koní. To mě fakt baví.

Nevěšme hlavy. Dnešní princezny už jsou na tom líp. Merida, Vaiana a Anna s Elsou už na sobě taky nenechají jen tak zbůhdarma dříví štípat a přitom dokážou zachránit celý království. Howgh!

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel