Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Mám asi v DNA si na každou jednotlivost přijít sama, říká autorka novely z templářského prostředí Ingrid Tůmová

ingrid tůmová

Když se potkám s někým novým, občas mám pocit, že se známe už věky. Takoví lidé mi pak v životě zůstávají jako blízcí přátelé. Třeba Ingrid Tůmová, autorka Síly archetypů ženské duše a mystické novely Když se rozestoupí mraky.

S Ingrid si moc ráda povídám. Přemýšlí nad věcmi do hloubky, má zajímavé vhledy a neskutečnou sebereflexi. Povídaly jsme si o psaní, archetypech, o tom, co mají společného templáři a fúrie a že největším úspěchem je někdy přežít.

Je to tak, že v každé době jsou určité archetypy vyzdvihovány nebo naopak zatracovány, nebo jsou spíš evergreeny, které se cení vždy, případně černé ovce, se kterými nechce nikdo nikdy mít nic společného?

Řekla bych, že záleží na duchu doby i na geografické poloze, protože archetypy se proměňují kultura od kultury. Zůstanu-li v té naší, zatracovány bývají obecně ty, které spadají do lidského Stínu. Za poslední dva tisíce let bylo do Stínu vytlačeno třeba tělo a veškeré potěšení, které s ním souvisí. Z ženských archetypů byla milovaná běloskvoucí Panna Marie, zcela zbavená své ženské síly, naopak zatracovaná se stala jakákoliv podobnost s Máří Magdalenou. Živelnost, divokost, hloubka, moudrost, to vše z žen dělalo archetypálně děvky nebo čarodějnice, což mohlo být životu nebezpečné.

S osvícenstvím do oblasti Stínu spadly i emoce, takže dodnes si jen těžko odpouštíme hněv nebo smutek, což v mé knize prezentuje Fúrie a Vdova. Z praxe pak málokdo chce být spojován třeba s Obětí, přestože Oběť může mít pro člověka mnoho zásadních zpráv do života.

Knihy Síla archetypů ženské duše a Když se rozestoupí mraky si objednej zde.

Celý článek si přečti na Forendors (Pickey).

Proč mě podpořit na Forendors?

forendors panel

Jsem introvert, který rád přemýšlí nahlas. K tomu mi pomáhá psaní. A když už je to jednou napsaný, přece to nevyhodím. Zvlášť když to může pomoci i někomu dalšímu. Třeba tobě.

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud ti moje texty dávají smysl, podpoř mě zde.

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel