Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Introvertka v hlučném světě. Každý občas potřebuje dobít společenské baterky

introvertka v hlučném světě

Jsem introvertka? Nevím. Svět mi častokrát nepřijde tak hlučný jako hlavní hrdince komiksu. Někdy jsem dokonce hlučnější. I společnost mám vlastně docela ráda. V malých dávkách neškodí. S Debbie Tung se ale na spoustě věcí shodneme a když už nic jiného, je tak příjemné se na to koukat.

Na sportovky knihu

Jsem v pohodě a v klidu. Věděla jsem, že to zvládnu. Teď už bych jen měla přijít na to, co je to za lidi.

Doposud drtivá většina mé mateřské zkušeností do velké míry vyžadovala i mou osobní účast. Už to ale mám za sebou taky. Čekání, až dítěti skončí kroužek, a snahu se mezitím nějak plodně zabavit. Před prohlížením okolních obrázkových značek a následné trudnomyslnosti, že mezi nimi nenacházím svého kohouta (kohouti od devadesátek patrně vyšly z módy) jsem se zachránila tak, že jsem si k bačkůrkám a dresu přibalila do batůžku i knihu.

introvertka v hlučném světě

Introvertka v hlučném světě je komiks od Debbie Tung. Tato ilustrátorka se nikterak netají s tím, že si připadá divná, když má radši čaj a knihy než společenskou konverzaci na téma „kdo, kde, s kým, kdy, jak a proč“. Celá třičtvrtěhodina Barnabášových sportovek mi příjemně uběhla. Z klidu mě nedostala ani fotobuňka, co mě většinu času topila ve tmě, aby mě pak naprosto nečekaně oslnila vždy, když se v šatně objevilo převlékající se dítě.

Ticho i lidi

Já se tak těším na víkend!
Co máš v plánu?
Nic. Vůbec nic.

Jako svůj ideální den si představuji ten, kdy po mně nikdo nic nechce, nebo chce a já nedbám. Můžu se zavrtat někam do pelíšku a nerušeně si číst nebo koukat na filmy. Čas, kdy jsou veškeré společenské interakce redukovány na minimum. Pouze na dotazy „chceš ještě další kakao?“ a já si můžu jen tak být a přemýšlet si nad věcmi bez neustálého přerušování.

Na rozdíl od Debbie teda nemám problém vejít do místnosti plný lidí. S drobnou přípravou nemám problém před tou místností i přednášet nebo si něco odmoderovat. Ráda s ostatními mluvím a nemám nejlepší přátelé jen ty papírové ve své knihovně. Přesto je mi řada jejích každodenních situací velmi blízká.

Třeba to, když se po jednom večírku potřebuji stáhnout a dobít si své kapacity, protože přes bordel tam nebylo slyšet hlas ve svý hlavě. Nebo to, když v knihkupectví přemýšlím, zda si koupit tuhle knihu, nebo tu druhou. Většinou to vyřeším tak, že si koupím obě a k tomu ještě třetí navrch.

Jsme dynamické kategorie

Když uvidím v něčí knihovně knihu, kterou jsem četla a mám ji ráda, už předem vím, že z nás budou dobří kamarádi.

introvertka v hlučném světě

Ilustrace Debbie jsou půvabné. Někdy jen tak neškodně kloužou po povrchu, někdy se dotknou něčeho uvnitř nás, z čeho nám může být i trochu smutno. Zároveň jsou pozvánku pro všechny vykašlat se na společensky „dané“ škatulky, které mohou být kontraproduktivní a často i nesmyslné. Jako že jste introvert, pokud trávíte alespoň 54% času sami, trávíte-li ho ale 47%, tak už jste těžký extrovert. A prostě se v klidu nacházet v tom, jak to zrovna máme.

Naše hlavy jsou kulaté, aby myšlení mohlo měnit směr, (řekl, tuším, Allen Ginsberg), a tak je zcela logické, že mezi teplýma ponožkama za deštivého dne a lvicí salonu na vánočním večírku nemusí být žádný věcný rozpor. Vnímat sebe i ostatní jako dynamické kategorie a bytosti fluidní, které se v různých místech a časech proměňují. Člověk pak sice přijde o určité jistoty, ale zase se neochudí o řadu zábavných a inspirujících zážitků.

Potkáme se tam

S čajem jde všechno líp.

Až se budete cítit přehlceni a přesocializováni, přečtěte si Introvertku hlučném světě, zasněte se, pokochejte se, odpočiňte si a až zase budete mít sílu a chuť vylézt ze své ulity, potkáme se tam.

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel