Maková válka je temno jak od Jiráska. A to popisky typu „temná fantasy“ moc nemusím a většinou jim ani nevěřím. U makový války ale pověst nelhala. Asi to není to nejtemnější, co jsem kdy četla, ale ten štempl na přebalu si rozhodně zaslouží.
Dětství bez rodičů
Rin je válečná sirota, která žije v nedobrovolně adoptivní rodině. Písní Batmana z lego příběhu: „Dětství, temnota, bez rodičů…“. Její povedený pěstouni se k ní nechovají zrovna ukázkově. Spíš jí využívají jako pracovní sílu zdarma.
Změnit svůj osud
Vědro s vodou na špinavou podlahu přeteče, když jí chtějí výhodně provdat za nějakýho senilního páprdu. V tu chvíli se Rin rozhodne, že změní svůj osud, fest zavřený dveře sociální mobility rozrazí dokořán a přihlásí se na vojenskou akademii.
Rin=Mulan?
Podobnost s Mulan je možná čistě náhodná, ale docela patrná. Mulan i Rin jsou obě dívky, co se vzepřou společenským konvencím svý doby a udělají něco, co musí být po zásluze potrestáno. Nejlépe krví. Zhruba zde však ta podobnost končí.
Zpěvu se nedočkáme
Zatímco Mulan se ke svýmu štěstí prozpívala a protančila přes hlavy krvežíznivejch Mongolů a nakonec o správnosti svýho konání přesvědčila i samotného císaře, kterej jí nejen nezabil, ale dokonce jí veřejně ocenil, na Rin číhají jen krev, pot a slzy.
Tvrdej výcvik daleko za hranicema lidskejch možností (kam se hrabe „muže z vás udělám, stůj co stůj“). Všudypřítomný utrpení, pohrdání a osamělost. A s tou záchranou svý vlastní země to taky není tak jednoznačný.
Věk je jen číslo
Autorka knihy je Rebecca F. Kuang, který je přesně 25 let. Slovy dvacet pět. Další důkaz, že věk je jen číslo a o tom, jestli máte páru o světě, nevypovídá vůbec nic. Zkušenosti lze nabrat kdykoliv. To, že jste starý, ještě neznamená, že jste poučený a nemáte pásku na očích. Stejně tak mlaďoch toho mnohdy viděl víc, než by v jeho věku bylo zdrávo.
Když je boj umění
Vojenskej dril vyučovanej na univerzitě v Sinegardu je opravdu čtitelnej. Filmový zpracování by mu rozhodně neuškodilo. Není divu, proč většina bojových umění, který nejsou jen bezduchým, byť efektivním, mrzačením protivníka pochází právě z Asie. Mezi skutečnou Čínou a smyšlenou Nikanskou říší bychom určitě našli i řadu historických paralel.
Vývoj ani válku…
Vývoj Rin (a nejen její) je taky celkem zajímavej. Od chudý siroty bez špetky životní perspektivy, co netouží po ničem jiným než uspět a konečně někam patřit, ke zkušený vojandě, co nemá šanci zapadnout už vůbec nikam.
…nezastavíš
Hrůzy války, která trvá a trvá a trvá, jsou pak vykreslený do nejnechutnějších detailů a nenechají nikoho na pochybách, že válka je zlo, ať už se děje kdekoliv a kdykoliv.
Víc než jen Mulan
Maková válka je teda temnější sestra Mulan, a to nemyslím nikterak výsměšně. Mulan patří k tomu lepšímu z arzenálu disneovských „princezen“. Určitě by vyhrála minimálně miss sympatie. Maková válka ji ale v mnoha ohledech překonává.
V Mulan jsou role jasně daný. Od začátku víme, kdo je kdo. Tady není nic takový, jak se na první pohled zdá. Ten největší srab je možná největší hrdina a zapřisáhlej nepřítel mi možná v bitvě bude krejt záda.
Maková válka dělá z lidí E-E
Především je pak jasný, že válka je hnus, co dělá z lidí E-E, a častokrát ji nevyřeší jedna dobře mířená rachejtle, která zasype všechny nepřátele sněhem a je vyřešeno. Tak Rebecco…další chod, prosím…