Slavné matky ve sci-fi a fantasy aneb shodné charakteristiky napříč všemi světy

spocklidem Matky (nejen) ve sci-fi a fantasy

Měla jsem besedu na Comic conu na téma Slavné matky ve sci-fi a fantasy. Sarah Connor, Catelyn Stark, Lilly Potterová. Ženy, které dokázaly nemožné, právě proto, že byly matkami. Mateřství je výzva napříč všemi světy. Nechte se inspirovat i vy.

První důležitý poznatek. Sice řešíme slavné sci-fi/fantasy matky, pravda ale je, že je jedno, jestli se nacházíme na palubě vesmírný lodi Nostromo, nebo tlačíme svůj kočárek přes kočičí hlavy v Praze 21. století. Jako matky řešíme pořád to samý. A určitý vlastnosti, rysy, schopnosti, nebo i výzvy a motivace zůstávají u matek hodně podobný napříč všemi světy a časy. Matky ve sci-fi jsou jen obklopeny lepšími kulisami. Mají k dispozici dvorský intriky, lasery a jednorožce. Matky 21. století si musí vystačit s pokaděnýma plínama a hypotékou. Což není přívětivý ani pro diváka/čtenáře. Natož pro účastníka.

Matky, co milují až moc

Láska se nemusí vždy projevovat úplně zdravě. Zvlášť tam, kde se třeba i v dobré víře dítěti umetá cestička nebo je dokonce postaveno na jistý piedestal a může dělat cokoliv, rozhodovat i o tom, co mu nepřísluší a každé jeho přání je rozkazem. To se projevilo v případě Harryho tety Petunie (Harry Potter), která z „Dudlánka“ vychovala opravdu otravnýho egoistickýho bastarda, nebo Lysy Arryn (Hra o trůny), která už tak křehké image kojících matek udělala úplně dementní reklamu, když svého syna kojila snad do desíti a nadšeně plnila každý jeho rozmar.

Stejně tak se výchova úplně nedařila Cersei (Hra o trůny). Ta svého prvního syna rozmazlila natolik, že z něj vyrostl psychopat, libující si v pocitu moci a lidském utrpení. Na její obranu nutno podotknout, že to nebyla jen její zásluha. Podíl na tom měl i Robert Baratheon, který se raději věnoval pití a kurvení, než „svým“ dětem. Ostatně Myrcella a Tommen se docela povedli. Všechny tři ženy mají zároveň společné, že se svým dětem snažily dát, co samy nezažily. Pozornost a ocenění. Jen pak nezvolily úplně správnou míru….

Celý článek si přečti na Forendors (Pickey).

Proč mě podpořit na Forendors?

forendors panel

Jsem introvert, který rád přemýšlí nahlas. K tomu mi pomáhá psaní. A když už je to jednou napsaný, přece to nevyhodím. Zvlášť když to může pomoci i někomu dalšímu. Třeba tobě.

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud ti moje texty dávají smysl, podpoř mě zde.

Napsat komentář