Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Neslyšící mezi námi. Je problém ve sluchu nebo ve společnosti?

neslyšící deaf utopia

Neslyšících je na světě zhruba 360 milionů. To už je pořádná skupina lidí. Řada z nich se stále setkává s nepochopením, předsudky i diskriminací. Je však problémem skutečně sluch nebo je postižená společnost, která diskriminuje?

Knížka Deaf Utopia, jíž napsal Nyle Dimarco, neslyšící herec a model, pro mě byla laskavou a tím důraznější připomínkou, že možná pořád nejsem tak respektující, jak bych si přála. Můžu se snažit víc. Vychovávat neslyšící dceru je něco jiného než sama neslyšící být. Za výzvu k větší pokoře díky. Beru. Vám pak z knihy přináším za mě nejdůležitější insighty. Ne každý je schopný a ochotný číst v cizím jazyce. Ne každý je schopný a ochotný v něm komunikovat. O tu ochotu tu však jde především. Jak ostatně brzy zjistíme.

Neslyšící neslyší a slyšící neposlouchají

Když se řekne šikana, představíme si něco hodně za hranou. Nutit někoho mluvit? To je přece v klidu, ne? Nikdo tady nikomu neubližuje. Opak je pravdou. Je to podobné, jakoby po vás někdo chtěl, abyste tančili nazí před publikem. Dělat něco, co nechcete, v čem si přijdete křehcí a zranitelní. Něco, kde jste oproti druhým v nevýhodě. Přesně tomu jsou neslyšící často vystavováni. Třeba ve styku s úřady.

Audismus (tedy diskriminace na základě sluchové vady, termín, se kterým přišel v roce 1970 Dr. Tom Humphries) může nabývat různých forem. V běžné konverzaci je to třeba klasické „Řeknu ti to potom“, když neslyšící nestíhá odezírat (nutno zdůraznit, že odezírání je fakt složitá disciplína, která jde různým lidem různě a záleží na mnoha dalších faktorech) nebo se jiným způsobem nechytá.

Zákazy používání jejich mateřského jazyka (tedy znakového jazyka), učitelé trestající žáky dřevěnými pravítky za používání znaků, genetické inženýrství, které má zabránit, aby se narodili další děti se sluchovou vadou, bránění neslyšícím v uzavírání manželství z toho stejného důvodu (to prosazoval pan Bell, o kterém tu už také byla řeč, proč jen měl na neslyšící takovou pifku?) jsou pak jen vrcholy obrovského ledovce. Kry, která spočívá v nerespektu a nepřijetí.

Celý článek je tentokrát ZDARMA pro všechny.

Celý článek si přečti na Forendors (Pickey).

Proč mě podpořit na Forendors?

forendors panel

Jsem introvert, který rád přemýšlí nahlas. K tomu mi pomáhá psaní. A když už je to jednou napsaný, přece to nevyhodím. Zvlášť když to může pomoci i někomu dalšímu. Třeba tobě.

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud ti moje texty dávají smysl, podpoř mě zde.

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel