Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Pirátskej úsměv aneb neuchráníš je před ničim

pirátskej úsměv

Je až děsivý, jak děti někdy kráčej ve stopách svejch rodičů. Barnabáš si nedávno vyzkoušel, jaký to je bejt pirát. A narozdíl od maminky to doopravdy dotáhnul do konce.

Pirát po mamince

Je to už pár let, co jsem si málem vyrazila přední zub. Pravou jedničku. Na čarodějnice nás s kamarádem nenapadlo nic lepšího, než si jen tak pro radost zapogovat. Kupodivu jeho čelo v mym úsměvu netvořilo zrovna harmonickou dvojku. Ozvalo se rozkošný křupnutí a zub se najednou kejval jako blázen.

Následovaly nekonečný dejchánky v zubařskym křesle. Čištění kanálku je velmi citlivá, až filigránská záležitost. Naštěstí se ale zub podařilo zachránit. Sice umřel, to jo. Ale zůstal v dásni. Na mně to hlubší trauma nezanechalo. Kromě zklamání, který jsem způsobila svýmu bráchovi. Protože jsem nevyfasovala zlatej zub jako Jack Sparrow.

Jen tak si vyrazit zub

Na zranění a úrazy všeho druhu u nás byla expert spíš Serafína. Doteď. Barnabášek totiž nedávno dle svejch slov „žakop, upadnul a byl smutnej“. S gustem sebou třísknul na dlažky. Přímo na obličej. Plakal. Ale nic extra. Umí to líp. I u daleko míň dramatickejch věcí. Pak chodil, řikal „Pfuj, Pfuj“ jako Starej Smrďa Rum a plival kusy zubu na všechny strany. Kusy pravý jedničky. Jak jinak. Mysleli jsme si, že si kus urazil. Stejně jako jeho sestra o pár let dřív ve vaně.

Bašík byl na svý poměry až neuvěřitelně drsnej. Celou dobu se tvářil, že je v pohodě. Jedl úplně všechno. Na bolest si nestěžoval. A to on se většinou upomíná. „Teď trpim. Tak se sakra starejte!“ Radši jsme se ale stejně šli pochlubit zubařovi. Tam jsme zjistili, že zub je nejen uraženej, ale i rozlomenej vejpůl.

„To musela bejt ale rána. A taky to muselo hrozně bolet. Ten zub vytrhnem. Jinak se tam dostane infekce. V nemocnici to normálně nedělaj, ale my to uspíme. Aby neměl otřesnej zážitek.“

Uff. Trochu úleva. Ale nechá si pak po injekci do tý pusy ještě hrábnout? A vůbec…nechcete radši vytrhnout tu jedničku mně?

Neochránim je před ničim

Barnabáš mi seděl na klíně, objímala jsem ho a držela za ruce. Sestřička mu držela hlavu. Dostal uspávačku, trochu breknul, ale za chvíli si s vědeckym nadšenim prohlížel všechny přístroje a tlačítka kolem. Vodu do kelímku si napustil hned několikrát. Jeden nikdy neví.
Pak se začalo trhat. Příšernejch deset sekund. Bašík trochu kníral a pak se mi jeho „Mami!“ zařízlo pod kůži stejně bolestivě jako brk Dolores Umbridgeový.

„Ty v*le,“ běželo mi hlavou, „neuchráníš je. Nikdy před ničim. Žofku jsi nedokázala ochránit. Fínku jsi neochránila před dlouhejma a děsivejma měsícema v inkubátoru. Ani před nekončícim utrpenim a nepohodlim v podobě všemožnejch injekcí a hadiček. Ani před sluchovou vadou. Dokonce ani Barnabáše se ti nepodařilo ochránit před blbym zubem. Co je mu platný, že by sis klidně nechala vymlátit celou čelist kladivem. V tom křesle sedí on…Jseš matka na baterky. Jestli ne rovnou na h*vno!“

Je to tak. Neuchránim je před ničim. To ani nejde. Nikoho neochránim před bolestí, před životem, před sebou samym. Ale vždycky jsem tam s nima byla. Se všema. Se Žofkou, s Fínou i s Barnabášem. Ať se dělo cokoliv. Přestože jsem na tom většinou byla jako Mrakoplaš a:

„Jediné, co bych si opravdu přál, je, abych tady nebyl.“

Nikdy jsem je v tom nenechala. Nikdy jsem nezdrhla.

„Jsem tady, Bášo. Jsem tu s tebou.“

Drsnej intelektuál

A pak byl najednou zub venku. Barnabáš se zvednul, otřepal se, utřel krev do rukávu a šel. Ještě v čekárně zkontroloval rybičky a koš na automatický ovládání. Přece neopustí místo činu, dokud si neni jistej, že je všechno v richtiku. Cestou domu si pak nechal za odměnu koupit časopis s autama, džusík a dortík (to jsme zubařovi radši neřekli).

Tak přece jenom máme v rodině piráta. A je to zrovna Barnabáš. Náš filozof, humanista a sokol teoretik. Ten, co umí říct „otorinolaryngologie“ a „průmyslové velkorypadlo“. Sečtělej a distingovanej. Dokud se nezačne smát.

„Budete mít teď doma pár let sígra, no. Ale všude říkejte, že ty druhý dopadli mnohem hůř.“

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel