Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Poslední pán Prstenu aneb kdo je tady sakra padouch?

poslední pán prstenu

Poslední pán Prstenu je zvláštní knížka. Když jsem jí kdysi dostala, dost mě to vyděsilo. Co to sakra je? Na obálce chlápek s armádou mrtvol v zádech, co se tváří jako Aragorn v poslednim tažení proti Mordoru a nicneříkající, celkem zavádějící název. Tohle číst nebudu!

Nicméně nemám ráda, když se mi v knihovně povalujou nepřečtený záhady. Knihy jsou pak neklidný a člověk se pořádně nevyspí. Nakonec jsem tomu dala šanci (ostatně spálit se to dá vždycky, že jo)…a dobře jsem udělala.

Hereze nebo genialita?

Kiril Yeskov se pustil na hodně tenkej led. Hrabat se v nesmrtelnym díle J.R.R. Tolkiena to chce fakt odvahu. On to prubnul. Ačkoli si nejsem jistá, jestli je to hereze, svatokrádež nebo genialita, výsledek neni vůbec špatnej.

Dějiny píšou vítězové

Autor vychází ze známýho moudra, že dějiny píšou vítězové. Tudíž Tolkienova verze oslavuje jako hrdiny ty, co válku vyhráli. Co když to ale neni celá pravda? Co když Mordor neni jen bohapustý peklo plný krvežíznivejch oblud, ale prostě jen strana, která prohrála?

…Co řeknou Dějiny?“
„Dějiny, pane, budou lhát – jako vždycky.“
G. B. Shaw

Jiný hrdinové

Seržant Cerleg je ork. Bejvalej velitel průzkumu pluku myslivců z Cirith Ungolu. Jeho jednotka byla po bitvě na Pelennorských polích rozprášena. Teď se snaží probít zpět do Mordoru spolu s lékařem Halladinem, vědeckou elitou Barad-dûr.

Halladin nikdy nebyl hrdina. Nepřál nic jinýho než sedět ve svý laboratoři a zkoumat. Teď se však musí pochlapit a zachránit Středozem, dokud to ještě jde.

Zeměpisný okýnko

V rámci knihy se podíváme do dalekejch zemí na jihu, který jsme doteď znali jen jako přicmrndávače Mordoru – Harad, Chand, Umbar. Pole působnosti se rozšíří daleko za hranice našeho vnímání. Poslední pán Prstenů je pak takovej melting pot veškerejch kultur, národů a ras. Svět pak prostě už logicky nemůže bejt černobílej, protože je zmalovanej jak moravská truhla.

Nic není černobílý

Nejdůležitější myšlenka celýho díla je, že nic neni černobílý. Nikdy nebudeme znát celou pravdu, dokud se nepodíváme i z druhý strany. Můžeme tvrdit, že Mordor je zlo, který musí bejt zničeno. Stejně tak to ale může bejt poměrně technicky vyspělá civilizace, která jen netančí tak, jak elfové a jejich magie píská, a proto musí bejt odstraněna.

Skoro všechny postavy z původní trilogie uvidíme novýma očima. Jen několik málo z nich si zachovalo stejnou tvář jako jejich předobrazy. Schválně, hádejte kdo!

Ne. Ani teď ke konci nevim, jestli se jedná o svatokrádež nebo projev geniality. Vy to nejspíš taky nebudete vědět. Ve výsledku je to úplně jedno. Pokud zahodíte předsudky, budete se bavit stejně dobře jako já.

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel