Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Sabotér aneb lehni, bestie

spocklidem sabotér

Sabotér. Zrůda, kterou v sobě máme nejspíš všichni. Já se teda hlásim. Vím o ní a už dlouho pozoruju, jak nedobře si vede. Boj je vyčerpávající. Jak se taky rvát s někym, kdo mě nenávidí, hází mi hořící klacky pod nohy a zároveň je mojí neoddělitelnou součástí?

Podráží nohy…

Tuhle bytost, či sílu, můžu nazývat jakkoli . Sabotér. Odpor. Bestie. Hnus fialovej. Je jedno, jaký jméno jí dám. Paseku nadělá vždycky stejnou. Snaží se mě přesvědčit, že jsem ta nejhorší nula na světě. Že na nic, co si přeju, nikdy nedosáhnu. Proč se vůbec snažíš, ty naivko?

…a uplácí, mrcha!

„Tak pojď. To nevadí, že jsi naprostej dement. Sedni si tu a dej si sušenku. Na, na, vezmi si. Dobrá, že? A teď mrkej, jak se na hranici pálej všechny tvoje sny. Ne! Neskákej tam. Nech to hořet. Stejně to nebylo pro tebe, ty nicko. Jen si zase sedni. Hlavně se o nic nepokoušej. Chceš růst? Zapomeň!“

Nejsem Kocour

Punc flákače, pohodáře, co má všechno a všechny na háku, je hodně lákavej. Vezmu třeba Kocoura, kterej si musí několikrát za den zdřímnout, aby měl sílu na hlavní spánek dne. Kocour je ale jinej živočišnej druh, bejby. Kočky maj na boj s vnitřním odporem evolučně vyvinutou úplně jinou strategii.

Restart a petrificus saboterus

Je úplně v pohodě si odpočinout. Dát nohy nahoru a nechat věci plavat. Je to v klidu, když se tak rozhodnu sama ze svý vůle, protože potřebuju restartovat, obnovit systémy. Pravidelná údržba se provádí nejlíp ve stand by režimu.

Blbý je, když nedělám nic, protože se bojim. Zamrznu, protože mám pocit, že nemůžu, že to nedokážu. Stát na místě, držet se za kolena a snažit se nevyplivnout plíce z předchozího maratonu je úplně něco jinýho než stát neschopná pohybu, zmrazená strachem, že nejsem dost dobrá. Tady má sabotér očividně navrch.

Nezničitelnej nepřítel

Sabotér je bestie a jako taková potřebuje pevnou ruku. Jinak mě sežere. Ze svý podstaty nejde zabít, ani odstranit. Jsem to totiž já, kdo se ničí. Je to moje součást, co se mi pokouší přeřezat šlachy a s úšklebkem se pak dívat, jak jdu k zemi. Zničit nelze. Můžu ji jen detekovat a rozhodnout se, co všechno jí dovolim.

Bestie vs. páníček

Odporu se nejde zbavit. Je tím větší, čím víc rostu. Když se o nic nesnažím, nic nejsem a nic nemám, je to jen nepříjemnej filtr v pozadí, barvící my dny do nudný šedi. Ošklivej, ale neškodnej. Je spokojenej a vrní. Má páníčka na salámu. Nekouše.

Jakmile se hnu a chci s tím něco udělat, zvedne se z pelechu a začíná vrčet. Boj je možná předem marnej. Jak chci bojovat proti Kerberovi? Navíc Kerberovi, co mi vyrůstá přímo ze zad? Ale je nezbytnej. Buď zmrzneš, nebo jdeš dál. Jiná možnost neni.

Hrát i s větrem

Ty, co odhodlaně kráčej k Šedejm přístavům, aby se přiblížili svejm vizím, téměř identická síla táhne zpátky do Temnýho hvozdu. Jdou dál jen proto, že se s tim naučili žít. Hrát s větrem, počítat s turbulencema, kašlat na bláto cákající do ksichtu.

Píčus v týmu

Toho píčuse, co mám v týmu, musím přijmout. Bude prudit. Bude zkoušet, co vydržím. Od toho tu je. Nejde mu o mý dobro. Když chci jít dál, musim i s touhle koulí na krku. Bejt v pohodě s tim, že bleju pokaždý, když mám vylízt na jeviště. Chci hrát? Jo! Tak si koupim kýbl a smířim se s tim.

Mít rád nepohodlí

Učit se bejt šťastnej navzdory svýmu vnitřnímu odporu je válka. Nemůžu se vyhejbat hnusu a nepohodlí. Ve smrádku a teplíčku velký věci nevznikaj. Učim se radovat z každýho metru země nikoho, co jsem vyrvala nepříteli a bejt ok s tim, že za to platim vlastní krví, potem a slzama. I sny maj svojí cenu.

Dostat Ratchedovou na kolena

Nakonec vidět ten kyselej ksicht slečny Ratchedový, který se ani postopadesátý nepodařilo udělat mi lobotomii a zabít ve mně můj potenciál, je nejvíc.
„Jsi slabá, nic neumíš, nedělejt to, pokazíš to. Ty nulo, ty ubožáku.“
Ty si nedáš pokoj, šmejde? Drž hubu a lehni, bestie. Na, tu máš kostičku, jdi si hrát a kušuj!

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel