Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Serafína – příběh draků aneb kapesní defibrilátor při zástavě srdce

spocklidem serafína příběh draků

Přátelé, dovolte mi, abych vám někoho představila. Velmi sympatickou osobu. Jmenuje se Serafína a je to kniha, k níž mám ryze osobní vztah, protože mi v podstatě zachránila život.

Začátek krásnýho přátelství

Když mi umřela dcera, moje srdce se zastavilo. Část mě tam zůstala s ní na operačnim sále, zabalená v kusu krvavýho prostěradla. Zbytek se dlouho nebyl schopnej rozhodnout, jestli bude pokračovat dál, nebo se na to vykašle. Rozkošná schizofrenní kakofonie, který asi nezůstane ušetřenej nikdo, komu dala smrt pěkně na p*del. Ve vzniklym chaosu mi moje maminka dala přečíst tuhle knížku. A „Louisi, myslím, že to byl začátek krásného přátelství.“

Draci jako Vulkánci

Gored. Svět, kde lidi navzájem koexistujou s draky na základě Smlouvy, která ukončila válku a nastolila křehký příměří. Draci v sárantrasách (lidskejch podobách) jsou Vulkánci jak vyšitý. Emoce jsou pro ně sprostý slova. Jejich doménou je logika a vyšší matematika. A lidi jsou…prostě lidi. Všechno celkem šlape, než je zavražděn princ Rufus. Jeho mrtvole jaksi chybí hlava. To vypadá na draky. Ale kterej drak by se odvážil porušit Smlouvu?

Serafína, těší mě

Přestože má knížka nálepku Young adults, hlavní hrdinka je až neuvěřitelně zralej člověk. Serafína. Napůl člověk, napůl drak. V podstatě outsider. Nikam nezapadá. Aby přežila musí bejt nenápadná. Ale má slušnej hudební sluch a perfektně hraje na oud. A krom toho má potenciál využít svý míšenecký krve, propojit oba světy a konečně nastolit rovnováhu. Anakin v sukních. Bez světelnýho meče, za to se šupinama na zápěstí.

Hrabat srdce z bláta

A tak jsem s ní chodila v pochmurnejch kulisách Lavondavillu, kde buď pršelo nebo padal sníh a v křivolakejch uličkách jsem z bláta lovila kusy svýho zlámanýho srdce. Někde tam jsem se rozhodla, že to nevzdam.  A že se moje další dcera bude jmenovat přesně takhle.

Co je? Neřikala jsem, že budu objektivní. Ale pro formu jsem si knížku teď znova přečetla a přijde mi pořád skvělá (číst si Serafínu se Serafínou je Serafína2). Díky autorčině zápalu jsem už skoro schopná vidět hudbu. Stejně jako draci. Takže smrt ne, raději Serafínu!

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel