Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Sestřenky aneb tři dětský vzory jednou ranou

spocklidem sestřenky

Sestřenky jsou jedna z těch knížek, který se mi přisály pod kůži s instinktem sosáku upíra ze slovanskejch legend. Za svůj život jsem jí četla už nejmíň desetkrát. Kdykoliv jsem jí v knihovně našla (na galerii, v knihách pro mládež), zahazovala jsem všechno ostatní a brala jí domů. Vždycky.

Jsou knihy, co se prostě neomrzí. Knihy, který si vždycky ráda přečtu znova. Netrápí mě, že vim, jak to celý dopadne. Něco jako oblíbenej dortík z dětství, kterej si sem tam zakousnu. Abych zavzpomínala a zjistila, jestli chutná furt stejně dobře. Tak jsem to zase prubla a chutná. Vážně jo.

Ach, ten Krakov

Krakov. 21. století. Uprostřed ulic, který pamatujou nosiče vody se kbelíky na vahadlech, smrdutý škarpy, bláto na stěnách a zvuk kovadlin, se protnou cesty tří dívek. Agentka, alchymistka a princezna. Nemohly by bejt rozdílnější. Nicméně jako manažer budoucího dreamteamu bych šáhla přesně po nich.

Sestřenky jsou dreamteam

Kateřina pracuje pro Centrální bezpečnostní službu. To ona stvořila bázi. Systém, kterej umožňuje rozeznávat obličeje a porovnávat fotografie. Milion kusů za sekundu. Na první pohled nenápadná ajťačka. Na druhej už tě možná rozmaže po zdi.

Stanislava je charismatická a akurátní. Ráda vymetá antiky a starožitnosti. Co kdyby tam narazila na knihu se svym ex libris? Kultivovaná dáma na úrovni. Vzdělaná, protřelá, inteligentní. Proč kruci až příliš připomíná Stanislavu Krušewskou z portrétů ze 17. století?

A Monika? Ta vypadá jak princezna. Někdy se tak i chová. Nic na tom nezmění ani stopy nespálenejch zrníček prachu na tváři…z čeho? Odstřelovačský pušky? Neni divu, že mezi svýma spolužačkama, který obdivujou hvězdy showbyznysu, vyčnívá jako pancéřová pěst na oko.

Girls‘ power

No. A tenhle okouzlující ženskej triptych jsem měla naservírovanej celý dospívání. Téměř, kdy se mi zlíbilo. Doporučuju každý holčičce, který jsou stejně jako mě Disney princezny málo. Tady je to po kupě všechno. Síla, styl, odvaha, krása, schopnosti, sesterství, intuice…

Zase ty zbraně

I když holky vypadají křehce, bez slušný palebný síly se neobejdou. Polsko ve 21. století je kolikrát horší džungle než pobyt mezi etiopskými pašeráky. Do ruskýho naganu s výmluvně odkrytym zásobníkem budem hledět více než jednou. To se nepřejí. Pro konzervy mám dobrou zprávu, zalaškujem si i s bambitkou, jelikož neni nad klasiku.

Nejen střelbou živ je člověk. Když je nepřítel moc blízko, musíš sáhnout po pádnějším argumentu. Na damascénskou ocel zapomeň. To byli fušeři, nedouci, který vyhodili z dílen pro jejich neschopnost. Odteď už jen bulatová dýka.

Gurmánský orgie

Doporučuju nečíst nalačno. Jinak si slinama zasviníš úplně všechno. V okruhu dvou metrů. Gruzínský chačapuri, etiopský sladkosti, vybraný vína, domácí uzený, doma na sporáku vařený tradiční středověký pivo. Když čaj, tak ze samovaru. Nejspíš si ho stejně jako já budeš chtít pořídit, abys zjistil jak z něho čaj chutná.

Chemie je láska

Díky sestřenkám si fyziku a chemii nelze nezamilovat. To je prostě vyloučeno. Nejspíš už během četby šáhneš po traktátu Jana Těšínského Processus de lapide philosophorum a budeš se za běhu dovzdělávat. Abys pak před Michalem Sedzivojem ze Sanoku nebyl za dementa.

Tak či tak, kniha tě bude bavit, i když nejsi zapálená feministka. Nezaručim ti však, že se jí pak nestaneš. Vytvoření závislosti je více než pravděpodobný, tak si knížku možná radši rovnou kup. Ušetříš si spoustu času.

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel