Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Hoď tam svýho prezidenta aneb už jen týden s deštníkem a v holinách

hoď tam svýho prezidenta

Přátelé, v pátek a sobotu si volíme svýho prezidenta. Dalo by se říci, že po tom, co tam deset let seděl Miloš Zeman (nebo pádloval na člunu, nebo byl hermeticky uzavřen v akváriu…) už nemůžeme sáhnout vedle. Tak prdlajs! Můžeme…

Prezidentku ještě ne…

V prvním kole jsem tam s menšími výhradami hodila Danuši Nerudovou. Její témata mi byla nejbližší (rovnost mužů a žen, domácí násilí, redefinice znásilnění, manželství pro všechny…). Vyplivla mi ji i volební kalkulačka. Nemyslím si, že úplně všechno ve svý kampani zvládla na jedničku. Neříkám, že je svatá.

Dělala chyby…jako každej…má svý kauzy…jako každej. Šlo mi ale hlavně o symbol. Že by v čele země stála konečně žena. A taky by bylo pěkný, kdyby šli do druhého kola s Pavlem spolu. Bylo by to čistší, s větší grácií a mohla bych si odfouknout o týden dřív.

…za to deštník a holiny

Evidentně si ale ještě prezidentku nezasloužíme. Ostatně k ženám ve veřejným prostoru se neumíme chovat doteď. Co by pak musely snášet na postu hlavy státu, se nechci ani domejšlet. A tak je už čtrnáct dní internet fakt nebezpečný místo, kam se nevyplatí chodit bez deštníku. V unikátním shitstormu, který jsme sice čekali, ale rozhodně ne v takový míře, pak doporučuju se pohybovat jen v holinách.

Kdo z koho?

Teď nás čeká druhý kolo. Pavel vs. Babiš. Potěšilo mě, že všichni ostatní kandidáti, kteří pro mě byli volitelný, otevřeně vyjádřili podporu Pavlovi. V mnohem větší míře než tomu bylo před pěti lety u Drahoše. Billboardy, dobrovolníci, společný akce…dává mi to naději, že se i jako lidi s odlišnými názory můžeme spojit, když o něco jde.

And the president is:

Prezident by za mě měl být především morální člověk. Ten, který se o lidi zajímá a má určitou pokoru. Bylo by naivní hledat supermana bez poskvrny. Jsme lidi a chybujeme. Záleží ale na tom, jak se k těm chybám stavíme. Jestli jsme schopný určitý sebereflexe.

Na Hradě bych fakt nechtěla:

  • člověka, který nemluví k věci a v podstatě ani neumí odpovědět na otázku. Když už tak jen: „Nebyl, nesešel, nedělal, neznám.“ Zapírat, zapírat, zapírat.
  • člověka, který děsí naše děti válkou a je mu úplně jedno, že mají strach, že tatínek bude muset narukovat.
  • člověka, který má takřka nulový znalosti o ČR a jejích reáliích, ostatně i zeměpisu (Jugoslávie není v Evropě), přírodopisu (kráva v žaludku vyrábí mléko) a vlastně i českém jazyce…Ok, nebudu hnidopich. Nejsme vševědoucí. Nemusíme vědět všechno. Ale aspoň je dobrý přiznat chybu a nechovat se arogantně. Ostatně i děti z oné základky, které Babiše nachytaly na základních věcech, by mu neznalost odpustily. Vadilo jim, že se k nim choval hnusně.
  • člověka, který neustále lže, už si ani nepamatuje, co kde nalhal, takže lže i o tom, co kdysi sám řekl. Vlastně jediný, co mu můžu s klidným svědomím věřit, je, jak se jmenuje, a ještě u toho si nejsem jistá, jestli to náhodou není kampaň. Nekonečnej labůž, dalo by se říci, spíš je to ale neverending shitty story.
  • člověka, co se pasuje do pozice best in COVID, ale už nedodá, že to rozhodně není přičinením vlády, která měnila svý rozhodnutí několikrát týdně a suplovali to pak lidi svépomocí (šitím roušek, nakupováním pro seniory, podporou kulturních institucí, co museli zůstat zavřený…)
  • člověka, jehož chování je bezpečnostním rizikem pro naši zemi, když tvrdí, že by neposlal armádu našim spojencům při aktivaci článku 5. Do jaký situaci nás tím staví?

Běžte k volbám

Nu, komu já hodím svůj hlas je celkem patrný. Nikomu svůj názor ale necpu.
Prostě, přátelé, hlavně běžte k volbám. Zvolte si toho, o kom si myslíte, že bude dobrý prezident. Nevolíme superhrdinu, ale zaměstnance. I Havel a TGM, ke kterým vzhlížíme, měli svý mouchy.

Běžte volit. Řeči o tom, že já jediný nic nezmůžu? To ani jeden zahozený plastový pytlík ekologickou katastrofu nezpůsobí. A máme jich plný oceány.

Běžte volit, protože volbě se nevyhýbáte ani tím, že se rozhodnete zůstat doma. That’s the truth.

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel