Hoď tam svýho prezidenta aneb už jen týden s deštníkem a v holinách

hoď tam svýho prezidenta

Přátelé, v pátek a sobotu si volíme svýho prezidenta. Dalo by se říci, že po tom, co tam deset let seděl Miloš Zeman (nebo pádloval na člunu, nebo byl hermeticky uzavřen v akváriu…) už nemůžeme sáhnout vedle. Tak prdlajs! Můžeme…

Prezidentku ještě ne…

V prvním kole jsem tam s menšími výhradami hodila Danuši Nerudovou. Její témata mi byla nejbližší (rovnost mužů a žen, domácí násilí, redefinice znásilnění, manželství pro všechny…). Vyplivla mi ji i volební kalkulačka. Nemyslím si, že úplně všechno ve svý kampani zvládla na jedničku. Neříkám, že je svatá.

Dělala chyby…jako každej…má svý kauzy…jako každej. Šlo mi ale hlavně o symbol. Že by v čele země stála konečně žena. A taky by bylo pěkný, kdyby šli do druhého kola s Pavlem spolu. Bylo by to čistší, s větší grácií a mohla bych si odfouknout o týden dřív.

…za to deštník a holiny

Evidentně si ale ještě prezidentku nezasloužíme. Ostatně k ženám ve veřejným prostoru se neumíme chovat doteď. Co by pak musely snášet na postu hlavy státu, se nechci ani domejšlet. A tak je už čtrnáct dní internet fakt nebezpečný místo, kam se nevyplatí chodit bez deštníku. V unikátním shitstormu, který jsme sice čekali, ale rozhodně ne v takový míře, pak doporučuju se pohybovat jen v holinách.

Kdo z koho?

Teď nás čeká druhý kolo. Pavel vs. Babiš. Potěšilo mě, že všichni ostatní kandidáti, kteří pro mě byli volitelný, otevřeně vyjádřili podporu Pavlovi. V mnohem větší míře než tomu bylo před pěti lety u Drahoše. Billboardy, dobrovolníci, společný akce…dává mi to naději, že se i jako lidi s odlišnými názory můžeme spojit, když o něco jde.

And the president is:

Prezident by za mě měl být především morální člověk. Ten, který se o lidi zajímá a má určitou pokoru. Bylo by naivní hledat supermana bez poskvrny. Jsme lidi a chybujeme. Záleží ale na tom, jak se k těm chybám stavíme. Jestli jsme schopný určitý sebereflexe.

Na Hradě bych fakt nechtěla:

  • člověka, který nemluví k věci a v podstatě ani neumí odpovědět na otázku. Když už tak jen: „Nebyl, nesešel, nedělal, neznám.“ Zapírat, zapírat, zapírat.
  • člověka, který děsí naše děti válkou a je mu úplně jedno, že mají strach, že tatínek bude muset narukovat.
  • člověka, který má takřka nulový znalosti o ČR a jejích reáliích, ostatně i zeměpisu (Jugoslávie není v Evropě), přírodopisu (kráva v žaludku vyrábí mléko) a vlastně i českém jazyce…Ok, nebudu hnidopich. Nejsme vševědoucí. Nemusíme vědět všechno. Ale aspoň je dobrý přiznat chybu a nechovat se arogantně. Ostatně i děti z oné základky, které Babiše nachytaly na základních věcech, by mu neznalost odpustily. Vadilo jim, že se k nim choval hnusně.
  • člověka, který neustále lže, už si ani nepamatuje, co kde nalhal, takže lže i o tom, co kdysi sám řekl. Vlastně jediný, co mu můžu s klidným svědomím věřit, je, jak se jmenuje, a ještě u toho si nejsem jistá, jestli to náhodou není kampaň. Nekonečnej labůž, dalo by se říci, spíš je to ale neverending shitty story.
  • člověka, co se pasuje do pozice best in COVID, ale už nedodá, že to rozhodně není přičinením vlády, která měnila svý rozhodnutí několikrát týdně a suplovali to pak lidi svépomocí (šitím roušek, nakupováním pro seniory, podporou kulturních institucí, co museli zůstat zavřený…)
  • člověka, jehož chování je bezpečnostním rizikem pro naši zemi, když tvrdí, že by neposlal armádu našim spojencům při aktivaci článku 5. Do jaký situaci nás tím staví?

Běžte k volbám

Nu, komu já hodím svůj hlas je celkem patrný. Nikomu svůj názor ale necpu.
Prostě, přátelé, hlavně běžte k volbám. Zvolte si toho, o kom si myslíte, že bude dobrý prezident. Nevolíme superhrdinu, ale zaměstnance. I Havel a TGM, ke kterým vzhlížíme, měli svý mouchy.

Běžte volit. Řeči o tom, že já jediný nic nezmůžu? To ani jeden zahozený plastový pytlík ekologickou katastrofu nezpůsobí. A máme jich plný oceány.

Běžte volit, protože volbě se nevyhýbáte ani tím, že se rozhodnete zůstat doma. That’s the truth.

Napsat komentář