Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Už zase ty potraty aneb ramínka jsou na šaty, ne na ženy

spocklidem potraty

Vypadá to, že neřeším nic jinýho než hejty a potraty. O hejtech vznikly už tři texty. Na téma potratů se zde vyjadřuju podruhý (pokud nepočítám houkadla). Bohužel je to pořád potřeba.

Leklých ryb přibývá

Polsko a Texas nebyly ojedinělý leklý ryby v moři. Americký nejvyšší soud před týdnem zrušil federální právo na potraty. Jednotlivý státy si to odteď budou řešit samy. Zhruba u poloviny z nich se předpokládá návrat k honu na čarodějnice.

Co mě nutí mluvit siarsky

Rozhodnutí nejvyššího soudu teď hýbe nejen Amerikou, ale celým světem. Celkem hojně se řeší i u nás v ČR. Nachomýtla jsem se ke komentářům pod postem, který zrušení potratů odsuzuje jako výrazně nedemokratický krok. No, to byla chyba. Zase mě to zvedlo ze židle. Drahnou chvíli jsem si ulevovala plynnou siarštinou. Padlo i Kraemet brevetan Aerin, neboli hovno v božích vousech. Po čase jsem sepsala hlavní body, co mě serou.

Nezodpovědný ženy, kam se podíváš

Jeden pán, co přispěl svou troškou mezi diskuzní kameny, se rozohňoval, že většina potratů je o nezodpovědnosti žen. V jednom odstavci pregnantně vyjádřil, že kdyby ženy víc přemýšlely, než roztáhnou nohy, tak jsme všichni v pohodě a něco tak barbarskýho jako potrat nemusíme řešit.

Na sex jsou potřeba dva

Nevím jak vy, ale já beru sex jako záležitost dvou lidí (minimálně!). Pokud by byl záležitostí pouze jednoho, jedná se o masturbaci (dle Woodyho Allena „sex s tím, koho mám rád“). Při masturbaci pravděpodobně neotěhotníte. Pokud je sex záležitost dvou lidí (minimálně!), padá i zodpovědnost za případný následky na oba dva.

(Ne) zodpovědnost mužů

Domnívat se, že můžu strčit svýho bimbáska do všeho, co se hýbe, a bejt úplně v klidu, jelikož já zde nejsem ten, co otěhotní, není zodpovědný jednání. To je čirý pokrytectví. Pokud jsou nezodpovědný jen ženy, proč tu máme tolik samoživitelek, kterým jejich bývalí partneři neplatí měsíčně ani vindru?

Zamést si svůj práh

Pokud jsi tedy chlap a vedeš sexuální život, zamysli se nad následujícími body dřív, než začneš řešit zodpovědnost žen:

  • máš pokaždý při ruce kondom a nenecháváš ho doma s tím, že „š*kat s kondomem je jako pít nealko pivo“
  • je pro tebe kondom dokonce zbytečná záležitost, protože si přeci dáváš pozor?
  • máš koule krom spermií i na to se případně postarat o potomka, který z toho sexu může vzniknout?
  • a co takhle sterilizace?

Najednou se ta zodpovědnost jeví trochu složitěji, viď? Když nabývá konkrétních kroků. Tak se pak nediv, až se s tebou nějaká žena okamžitě nevyspí, když jí koupíš panáka na baru. Není frigidní, ale zodpovědná.

Výchova dívek…

Další pán se rozhovořil nad důležitostí důslednéý edukace dívek. Budeme-li mít vzdělané dívky, vyřešíme příčinu a nebudeme se muset zabývat šílenými důsledky. Na tom něco je. Kvalitní sexuální výchova může potratům do určitý míry zabránit (narozdíl od jejich plošnýho zákazu). Do jaké role se ale tímto, chlapci, stavíte?

…chlapci mají volno

Desetiletý hoši, který ledva zjistili, že se s tím kámošem dají dělat i jiný věci než soutěžit, kdo dočůrá nejdál? Chlapci, které musíme obklopovat vzdělanými dívkami, aby je poučily? Zodpovědné, vskutku.

Těžká pohoda?

Řada odpůrců potratů si stále myslí, že ženy, které jdou na potrat, to berou jako pohodu, na kterou si jen tak zajdou, než půjdou na kafe, a mají klid. Problém vyřešen. To si může myslet jen člověk, který v podobné situaci nikdy nebyl.

To sotva!

Potrat je jedno z nejtěžších rozhodnutí v životě ženy. Srovnatelný s tím, zda odpojit či neodpojit dítě v kómatu. Rozhodnutí, jehož následky se s vámi potáhnou klidně celý život, ať už se rozhodnete jakkoliv. Ale je to rozhodnutí té konkrétní ženy. Ona ho musí učinit. Nikdo jiný.

V tu chvíli je důležitý, aby byla obklopená lidmi, kteří za ní budou stát a podpoří ji v obou případech. Ne lidmi, kteří si myslí, že mají právo rozhodovat o něčem, co jim nepřísluší. Za mě jediný muž, který do toho může částečně mluvit, je otec dítěte, pokud už dávno nevzal do zaječích.

Nejsem ve tvý kůži…

Já osobně jsem na potratu nikdy nebyla. Jednou jsem o něm vážně uvažovala, to je pravda. Když jsem se ale jednou rozhodla, tak už se mnou nehnula ani velmi vehementní snaha doktorů mě na něj poslat, protože zřejmě očekávám postižený dítě.

…ale budu bránit tvoje práva

Za každou ženou je ale její konkrétní příběh. Nežiju její život, nejsem v její kůži. Takže jsem rozhodně pro, aby si každá žena mohla rozhodovat o svým těle, svým životě, svý budoucnosti. Sama a bez výhrad.

Poslání a dary

Plodnost je dar. Otloukají nám to o hlavu pořád. Zvlášť v momentě, kdy nás chtějí udržet ještě chvilku dýl u plotny, protože se nám v hlavě rodí nebezpečný názory. Ano, plodnost je dar. A s dary se odjakživa nakládá dle vlastního uvážení. Mít dítě je poslání, ale pro poslání se musím svobodně rozhodnout. Ne k němu být donucená někým jiným.

Život dítěte je víc

Na fotce z prostestu Hnutí za houkadla (nebo za život? Teď nějak nevím, za co konkrétně bojují) jsem viděla ženu s transparentem: „Život dítěte je víc než život ženy.“ Cool. Když už se chcete ohánět „tradičními“ hodnotami a postupy, zkuste se trochu porozhlédnout kolem sebe.

Příroda si matek cení

Můj tříletý syn ví, že už samice basilosaura kdysi dávno v pozdním eocénu vyloučila z těla své mládě předčasně, když to ohrožovalo její život. Stejně tak to chodí u lidí. Moje dcera zemřela ve 29. týdnu těhotenství, když jsem byla ohrožena na životě já. Pro přírodu je matka důležitější. Vždycky byla. Mládě bez matky nepřežije.

Měli bychom taky

To až teď pro-life hnutí přišlo s teorií chráníme život, matky neřešíme, protože je to podřadný druh. Pokud je potrat vražda proti přírodě, jak pak chcete obhájit všechny ženy, které zemřely v důsledku absurdního čekání, až dítěti dobije srdce?

Potrat je součást lidských práv

Žena je člověk. Její práva jsou lidská práva. Reprodukční práva, kam právo na potrat patří, jsou důležitou součástí jejích práv a svobod. Pokud pomineme lidskoprávní agendu, zbývá poslední neprůstřelný argument. Zákazem potratů potraty nezmizí.

Potraty zákazem nezmizí

Budou akorát hůř dostupný a mnohem mnohem nebezpečnější (viz. ramínka, kopání do břicha, dryáky, který neumí nikdo správně nadávkovat, protože jsou to zakázaný vědomosti). Bude mnohem víc trápení, mnohem víc bolesti. Kdo potrat potřebuje, cestu si najde. Ale za jakou cenu.

Nesouhlasíš? Nechoď tam.

Potrat je součást zdravotní péče. Měl by být dostupný, bezpečný a připravený pro všechny ženy, co se pro něj svobodně rozhodly. Pokud s potratem nesouhlasíte, nechoďte na něj. Ale nemyslete si, že do toho můžete mluvit těm, co váš názor nesdílí. Zvlášť když o jejich životě víte úplný kulový.

Závěrem všem pánům, kteří se domnívají, že mohou být klidně nezodpovědný, protože jich se případný těhotenství netýká, doporučuju Červenýho trpaslíka díl Paralelní vesmír. Lister vám celkem názorně předvede, jak byste se mohli cítit, kdyby se role prohodily.

P.S. Prý je debata ze strany zastánců potratů zbytečně hysterická. Jaká by měla být? Kdyby vás pod vodu stahoval krokodýl, ocenili byste „no tak, zklidni se, už jsi zkusil jógu?“

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel