Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Šprti a frajeři aneb Kraksní holčičí síla

spocklidem šprti a frajeři

Šprti a frajeři by podle názvu mohli být snadno vhozeni do sběru s ostatními nekoukatelnými komediemi z americký střední, ale nenechte se mýlit! Je to další fešácká árie ze space opery Legie, která americkou střední neviděla ani v muzeu. Americký střední a muzea už totiž dávno nejsou pravda. Jako všechno ostatní jsou jen vzpomínkou na dobu, kdy Země říkala „pane“ lidstvu.

Trampoty oficiála Moravce

Čeká nás další várka trampot oficiála Moravce v jeho neutuchající snaze co nejvíce zatopit švestkám (je vidět, že ve vztahu k autoritám je na tom lidstvo vesměs pořád stejně) a osvobodit přitom co možná nejvíc lidskejch ubožáků, kterýžto nevýslovně trpí pod mimozemským jhem (jsou-li vůbec naživu).

Kraksna stále vzdoruje

Díky svým předchozím průserům má nyní v zádech silnýho spojence. Mít někoho, kdo kope s náma a ne proti nám, v situaci, kdy se nám jedinej dopravní prostředek – stále ještě vzdorující Kraksna – rozpadá pod nohama a naše dementní bouchačsko-mrdácký PR už obletělo půlku galaxie, se hodí. Ne že ne.

Spojenectví ale nejsou zadarmiko. Aby jeden získal svobodu, musí bejt krapet užitečnej. Takže Kraksna zase poletí tam, kam ještě žádná lidská (ani jiná) hnáta nevkročila, a bude dělat věci, který jsou nemožný i podle mimozemských měřítek.

Girl power rising

Za sebe mám neskutečnou radost z neustále stoupající GIRL POWER. Víc se sčuchneme s profesorkou Dankou Krasiński. Té se narozdíl od předchozího dílu, kde pro samou zvířenu nebyl čas, dostane konečně patřičnýho prostoru. A je opravdu o co stát. Distingovanost, inteligence i zručnej kopanec do koulí, když je třeba. Jestli si vesmír zaslouží dámu, tak ať je to, prosím, ona.

Deset důvodů, proč tě nenávidím

Aga girl power konstantně zosobňuje už třetím dílem (nyní se dočkala samostatný knihy, která je povinností pro všechny fans týhle ještěrnatý ženský, kdo ještě nemá, koukejte napravit). Ve Šprtech a frajerech je to právě ona, kdo americkou střední přeci jen trochu vytáhne na světlo. Konkrétně Deset důvodů, proč tě nenávidím. Přes za prvé – jsi jen hloupé maso, za druhé – tvoje plány jsou ubohý, se propracujeme až k desítce – nejvíc na tobě nenávidím, že tě nemůžu okamžitě zabít. Debilní kor-fa!

Zkrátka a dobře. Aga je pořád úřadující Miss sympatie. Paní profesorka jí zdatně sekunduje a do čela Kraksních ladies se překvapivě dere i Karame. Inu, pretty woman taky začínala v bordelu a kam to dotáhla. Mimozemšťanovi na počet tělních otvorů nehleď.

Šprti a frajeři toho nachodí

Je pravda, že jsem si v jednu chvíli připadala jak na palubě Černý perly v jedničce Pirátů z Karibiku. Furt někam pluju a furt měním směr. Port Royal, Tortuga, Isla de Muerta. Tam a zase zpátky. Tady se toho taky poměrně dost nachodí a furt se mění směr. Namísto idylickýho oceánu je ale tady děsivej vesmírnej vrak plnej mrtvol. Namísto svěží atmošky plný bukanýrskejch popěvků nás čeká mírná úzkost a vetřelčí stísněnost.

Kdo je šprt a kdo je frajer, nechám na vás. Ono totiž všechno může bejt úplně jinak. Zabředávat do konfliktů mimozemských ras je někdy dost i na paní profesorku a ta tomu minimálně po lingvistický stránce rozumí.

Povedená přehlídka

Svižná vesmírná přehlídka (přehlídku? Jo, přehlídku! Já přijdu!), která nezklame a čte se rychleji, než by se mi líbilo. Zanechávajíc mě s pocitem horším, než „je neděle a zítra zase do práce“. No, co už. Zlomený srdce se nejlíp léčí dalším dílem, že? Tak nashle u Rudýho Sparrowa.

Další díly:

Operace Thümmel aneb ufounský burgery vrací úder

Amanda aneb Kraksna šla do světa

Rudý vrabčák aneb petragun’s not dead

Aga aneb bor-fa-kjů very much

Pán hor aneb sláva outsiderům

Mrtvá schránka aneb zpátky na Zemi

Operace Petragun aneb tři důvody, proč milujeme Legii

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel