Klára Svobodová Spoklidem

Menu

Zlatý kříž velikosti mexickýho dolaru

spocklidem zlatý kříž

Zlatý kříž dočtete, už nikdy Prahu neuvidíte stejnýma očima. Co když všichni ty divný chlápkové s loutnama na zádech a mečem u pasu nejsou jen šáhlí LARPisti? Co když existuje jinej, skrytej svět, kde právě meč je odznakem vaší občanský příslušnosti a kde i ten nejsmradlavější bezďák čpící v tramvaji může bejt lord nebo hrdina?

Praha a její tygři

O Praze jste už asi slyšeli. Možná jste v ní i byli, nebo je to zrovna „Vaše“ město. Kdo z vás jí ale opravdu zná? Na vlastní oči jí spatřil málokdo. To smí jen pár vyvolenejch. Překrásná Praha. Žena s tělem dívky. Krvácí z bezpočtu ran.

Ani Itivan, šéf bezpečnosti, a taky pěkně vymrskanej kocour v botách, si neví rady. Pachatelé mu mizí mezi prsty jako kalná voda Vltavy.

Stovka, neboli rytíři stověžaté Prahy, zručný šermíři a ochránci, jsou nahraný. K čemu je jim jejich umění, když nevědi, proti komu vlastně stojej.

Teď je čas na Deus ex machina. Ale bohužel. Tady nejste v antický tragédii, tohle je poctivá česká městská fantasy. Máme jenom Vaška. Prvotřídního frajírka, sobce a sukničkáře. Tohle nemůže nikdy stačit.

Zlatý kříž – sen ve snu

Báječný čtení. Jako pepíkovi by mi stačilo číst jen ty nekonečný poetický popisy pražskejch zákoutí. Ale on i děj má slušnej spád. Postavy jsou k sežrání. Itivan tomu jednoznačně velí (už jste někdy viděli špatně napsanou kočku?), ale i další borci se uměj pěkně předvíst. Třeba Rudwolf. Nebo Bujabel. Nakonec jsem dokázala skousnout i Václava, kterýho jsem od začátku chtěla chytnout za flígr a řvát mu do ksichtu: „Tak už se sakra prober, ty vole!“ Zkrátka každej si neseme svůj kříž. Některý z nás ho maj zlatej.

Jako bonus přibude i ukázka nefalšovanýho městskýho druidismu. Cvaklou jízdenku příště už nezahodíte.

Tak se zvedejte. Je čas! Jdem uřezat pár hraničních štítů.

P.S. Už jste byli v Ústřední čističce odpadních vod? Doporučuju neodkládat. Po přečtení už tam nepáchnete.

Další díly:

Runový meč aneb i zrezlá tretka ještě nadělá dost parády

Věk nenávisti aneb když města hoří

spocklidem zlatý kříž

Obsah

Sdílejte článek
Facebook
WhatsApp
Email
Threads

Připoj se do našeho vesmíru

Aby se ze mě nestala zombie, je dobrý mě občas pozvat na kafe a větrník. Pokud vám mé texty dávají smysl, připojte se k mojí komunitě na Forendors

Získáte:
forendors panel